Το ΚΕΠΕΑ Λιθακιάς Ζακύνθου, σε συνεργασία με τη Δημόσια Ιστορική Βιβλιοθήκη Ζακύνθου, πραγματοποιεί ενημερωτικές συναντήσεις στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού εκπαιδευτικού προγράμματος «Ο σεισμός σαν φαινόμενο & μέτρα προστασίας» και του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «Το σεισμικό τόξο … που μας ενώνει» με τίτλο:

“Σεισμός. Μη σε πιάνει πανικός”.

Οι ενημερωτικές συναντήσεις απευθύνονται σε μαθητές και μαθήτριες των Δημοτικών (Ε και Στ,), Γυμνασίων και Λυκείων της Ζακύνθου.

Κατά τη διάρκεια της παρουσίας τους οι μαθητές και οι μαθήτριες θα συμμετέχουν σε εργαστήρια με θέμα το φυσικό φαινόμενο του σεισμού, θα ενημερωθούν για τα μέτρα προστασίας απέναντι στο φυσικό φαινόμενο του σεισμού, θα περιηγηθούν στην έκθεση φωτογραφικού υλικού πού βρίσκεται στη Δημόσια Ιστορική Βιβλιοθήκη της Ζακύνθου και θα δουν από κοντά σκηνή εκτάκτου ανάγκης.

Η διάρκεια του προγράμματος είναι περίπου δυόμισι ώρες. Οι συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν από 3 Οκτωβρίου έως 15 Νοεμβρίου 2022, στο χώρο της Δημόσιας Ιστορικής Βιβλιοθήκης της Ζακύνθου.