Πριν ξεκινήσετε παρακαλούμε διαβάστε προσεκτικά :

Τα σχολεία που έχουν επιλεγεί θα πρέπει:

• Να αποστείλουν στο Κ.Π.Ε. Λιθακιάς Ζακύνθου (kpezakyn@gmail.com) έγγραφο αποδοχής της πρόσκλησης
  • τα ονοματεπώνυμα των μαθητών που θα υλοποιήσουν το πρόγραμμα καθώς
  • και τα ονοματεπώνυμα των συνοδών με τα κινητά τηλέφωνα και τις ειδικότητές τους, σε φόρμα που θα κατεβάσετε από την ιστοσελίδα μας. (ΑΜΕΣΑ.)
  • Να λάβουν άδεια μετακίνησης από τη Δ/νση B/θμιας ή Α/θμιας Εκπ/σης του νομού τους, αφού συντάξουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Παρακαλούνται οι υπεύθυνοι συνοδοί όπως ενημερώσουν τους μαθητές της περιβαλλοντικής ομάδας, για το πρόγραμμα που θα παρακολουθήσουν, τονίζοντας ότι δεν πρόκειται για εκδρομή ψυχαγωγικού χαρακτήρα, αλλά για πρόγραμμα ενημέρωσης, ευαισθητοποίησης και ψυχαγωγίας που έχει στόχους, σκοπούς και συγκεκριμένο ωράριο.

 Σας υπενθυμίζουμε ότι ο αριθμός των δωματίων είναι 7 τετράκλινα)*

 Σας κάνουμε επίσης γνωστό ότι, καθ` όλη τη διάρκεια της επίσκεψης, την ευθύνη έχουν οι συνοδοί εκπαιδευτικοί της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου.

Πρόσθετες πληροφορίες

Σε συνέχεια του εγγράφου μας σχετικά με τις προγραμματισμένες επισκέψεις σας στο κέντρο μας κρίνουμε σκόπιμο να σας δώσουμε ορισμένες χρήσιμες πληροφορίες- διευκρινήσεις που θα σας βοηθήσουν στην μετάβασή σας στην Ζάκυνθο καθώς και στην διαμονή σας.

1.Δρομολόγια πλοίων από Κυλλήνη για Ζάκυνθο:

Κοινοπραξία Ζάκυνθος – Levante Ferries

Λιμεναρχείο Κυλλήνης. Τηλέφωνο: 26230-92211

Μαθητική Εστία: 26950-22234 κα. Πατρινού

2.Σας πληροφορούμε ότι η μαθητική εστία που ανήκει στο Δήμο Ζακύνθου, αδυνατεί να καλύψει την διαμονή του οδηγού του λεωφορείου σας, ως εκ τούτου, θα πρέπει να μεριμνήσετε για να καλύψετε το οικονομικό κόστος της. Σε περίπτωση που μένει κενό δωμάτιο, ο οδηγός μπορεί να μείνει σε αυτό μετά από τη σύμφωνη γνώμη των συνοδών εκπαιδευτικών.

*3.Τα υπάρχοντα δωμάτια της μαθητικής εστίας είναι επτά 4κλινα.

Στα δωμάτια της εστίας υπάρχουν κάποια διώροφα κρεβάτια. Τα κρεβάτια αυτά ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΗ και γι αυτό ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ. Σε περίπτωση που τα χρησιμοποιήσετε θα πρέπει μας καταθέσετε υπεύθυνη δήλωση ανάληψης της ευθύνης για τυχών ατυχήματα των μαθητών/τριών σας

Τριήμερο για την Π/θμια και τη Β/θμια Εκπαίδευση.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ –

«Ο ΣΕΙΣΜΟΣ ΣΑΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ – ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ»

1η  ΗΜΕΡΑ:

Υποδοχή στη μαθητική εστία, τακτοποίηση.

Απόγευμα : Υποδοχή στο Κ.Π.Ε,
ενημέρωση, χωρισμός σε ομάδες εργασίας και κατανομή ρόλων μέσα στην ομάδα.(1ώρα).

Ενημέρωση μαθητών και εκπαιδευτικών για τη Γεωγραφία, Ιστορία και τον Πολιτισμό της Ζακύνθου , Ιστορία σεισμού. Ο σεισμός σαν φαινόμενο. Φυσικές καταστροφές. Οι σεισμοί στην Ζάκυνθο. (παρακολούθηση εισηγήσεων, διαφανειών , ταινίας και σχολιασμός αυτών.)

2η ΗΜΕΡΑ:

Πρωί 9:00 Μετάβαση στο Κ.Π.Ε. Κυκλική ενημέρωση στα εργαστήρια σεισμού. Εργασία μαθητών κατά ομάδες και πρακτική εφαρμογή των μέτρων προστασίας με σχέδιο εκκένωσης κτηρίου.

11:00 : Μετάβαση στο πεδίο παρατήρησης των ρηγμάτων, και κατά ομάδες περιήγηση με τους εκπαιδευτές του Κέντρου. Επιτόπια παρατήρηση και συλλογή πληροφοριών. Δραστηριότητες των ομάδων στο πεδίο. (4 ώρες)

Απόγευμα: Έναρξη εργασίας μαθητών με αποτύπωση στο χαρτί εμπειριών, γνώσεων , απόψεων κ.α..

3η ΗΜΕΡΑ:

Επίσκεψη σε ιστορικούς, αρχαιολογικούς, πολιτιστικούς χώρους της πόλης της Ζακύνθου .

Επίσκεψη στο Λόφο του Στράνη και στην Μπόχαλη.

Τριήμερο για την Π/θμια και τη Β/θμια Εκπαίδευση.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – «ΘΑΛΑΣΣΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΑ ΕΙΔΗ»

1η  ΗΜΕΡΑ:

Υποδοχή στη μαθητική εστία του Δήμου Ζακυνθίων, τακτοποίηση.

Απόγευμα : Υποδοχή στο Κ.Π.Ε, ενημέρωση, χωρισμός σε ομάδες εργασίας και κατανομή ρόλων μέσα στην ομάδα.(1 ώρα). Ενημέρωση μαθητών και εκπαιδευτικών για τη Γεωγραφία, Ιστορία και τον Πολιτισμό της Ζακύνθου – το Θαλάσσιο Περιβάλλον και τα απειλούμενα είδη caretta-caretta και monachus-monachus (Παρακολούθηση εισηγήσεων, διαφανειών, ταινιών και σχολιασμός αυτών.)

2η  ΗΜΕΡΑ:

Πρωί 9:00 Μετάβαση στο πεδίο, παρατήρηση του κόλπου του Λαγανά, και κατά ομάδες περιήγηση με τους εκπαιδευτές του Κέντρου. Επιτόπια παρατήρηση και συλλογή πληροφοριών. Δραστηριότητες των ομάδων στο πεδίο.(Μέτρηση θερμοκρασίας νερού, αμμοθίνες , χλωρίδα , πανίδα, κ.α.) (2 ώρες)

11:00 :Επιστροφή στο Κ.Π.Ε. Κυκλική ενημέρωση στα εργαστήριο. Εργασία μαθητών κατά ομάδες.

Απόγευμα: Εργασίες μαθητών με αποτύπωση στο χαρτί εμπειριών, γνώσεων , απόψεων. Παιχνίδια γνώσεων δραματοποίηση κ.λ.π

3η ΗΜΕΡΑ:

Επίσκεψη σε ιστορικούς, αρχαιολογικούς, πολιτιστικούς χώρους της πόλης της Ζακύνθου .

Επίσκεψη στο Λόφο του Στράνη και στην Μπόχαλη.

Παρουσίαση των εργασιών των μαθητών στο Κέντρο, αξιολόγηση, προτάσεις, αποχαιρετισμός

Τριήμερο για την Π/θμια και τη Β/θμια Εκπαίδευση.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – «Από το Ενετικό Κάστρο στην Πόλη της Ζακύνθου»

1η ΗΜΕΡΑ:

Υποδοχή στη μαθητική εστία, τακτοποίηση.

Απόγευμα 17:00: Υποδοχή στο Κ.Π.Ε, ενημέρωση, χωρισμός σε ομάδες εργασίας και κατανομή ρόλων μέσα στην ομάδα.(1 ώρα).

Δύο εισηγήσεις: μια με θέμα το Ενετικό Κάστρο και μια με θέμα το Ιστορικό Κέντρο της Πόλης της Ζακύνθου με παρακολούθηση διαφανειών, βίντεο της παλιάς Ζακύνθου και σχολιασμός αυτών.)

2η ΗΜΕΡΑ:

Πρωί 9:00 Επίσκεψη στο Ενετικό Κάστρο. (4 ώρες)

Απόγευμα 17:00: Δύο εναλλακτικές διαδρομές.

1. Επίσκεψη στον Οικισμό του Μαχαιράδου.

2. Επίσκεψη στη Παραλία «Γέρακας»

3η ΗΜΕΡΑ:

Πρωί 9:00 Επίσκεψη σε ιστορικούς, αρχαιολογικούς, πολιτιστικούς χώρους της πόλης της Ζακύνθου.

Επίσκεψη στο Λόφο του Στράνη και στην Μπόχαλη.

Συμπλήρωση ερωτηματολογίων – Τέλος προγράμματος.

Κατεβάστε και συμπληρώστε τη φόρμα κατάστασης μαθητών – τριών και συνοδών εκπαιδευτικών (τηλέφωνα μόνο εκπαιδευτικών).