2020-21ΑνακοινώσειςΕκδηλώσεις

«Ρύπανση από πλαστικά» Eξ’ αποστάσεως επιμορφωτική εκδήλωση

Η σύγχρονη από απόσταση (webinar) επιμορφωτική εκδήλωση, θα υλοποιηθεί στις 20/1/2021 και ώρες 18.30 – 21.00 και θα διεξαχθεί μέσω της πλατφόρμας τηλεδιασκέψεων webex events.

Το πρόγραμμα της επιμορφωτικής εκδήλωσης περιλαμβάνει:

• Ρύπανση από πλαστικά! Μας ενδιαφέρει;
    Χρυσούλα Αθανασίου, Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου.
  • «Μια θάλασσα για μας και τις μελλοντικές γενιές: ρύπανση από πλαστικά» η πρόταση του ΚΠΕ Δραπετσώνας για ένα εξ Αποστάσεως εκπαιδευτικό πρόγραμμα.
    Σταυρούλα Τριανταφύλλου και Θεολογία Αβδελή, Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δραπετσώνας
  • Το πραγματικό περιβαλλοντικό κόστος των πλαστικών μιας χρήσης και η ανάγκη αντικατάστασής τους.
    Αχιλλέας Πληθάρας – WWF Ελλάς (email: waste@wwf.gr)
  • Η ενεργοποίηση των μαθητών μέσα από την παρακολούθηση της παράκτιας ρύπανσης με βάση την προσέγγιση της επιστήμης των πολιτών (citizen science) στο πλαίσιο του προγράμματος: Υιοθέτησε μια παραλία.
    Ντίνος Τσουκαλάς- WWF Ελλάς (email: adoptabeach@wwf.gr)
  • Ερωτήσεις – απορίες των συμμετεχόντων

Η επιμορφωτική εκδήλωση διοργανώνεται με την συνεργασία των ΚΠΕ: Ανατολικού Ολύμπου, Αρχανών-Ρούβα-Γουβών, Βάμου, Βιστωνίδας, Δραπετσώνας, Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίκσου, Ελευσίνας, Καλαμάτας, Καστοριάς, Κέρκυρας, Κιλκίς, Λιθακιάς Ζακύνθου, Μακρινίτσας, Μαρώνειας, Μεσολογγίου, Μουζακίου, Παρανεστίου, Πεταλούδων Ρόδου, Σικυωνίων, Φιλιππιάδας και των Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ή Σχολικών Δραστηριοτήτων των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης: Α΄ Αθήνας, Ανατ. Αττικής, Ανατολικής Θεσσαλονίκης, Αχαΐας, Γ΄ Αθήνας, Δυτικής Αττικής, Δυτικής Θεσσαλονίκης, Δωδεκανήσου, Πέλλας και των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης: Ανατολικής Θεσσαλονίκης, Αργολίδας, Αχαΐας, Δ΄ Αθήνας, Δράμας, Δυτικής Θεσσαλονίκης, Έβρου, Μαγνησίας, Χανίων και Χίου.

Υλικό: